MENI
KRAS.RE.VITA
MENI

Invazivke na Planinskem polju

foto: Jana Laganis

Popis invazivnih tujerodnih vrst na delu Planinskega polja, ki sodi v Občino Postojna
Jana Laganis, ZRSVN, nov. 2023

V okviru projekta Kras.Re.Vita smo avgusta in septembra 2023 izvedli nadzor prisotnosti invazivnih tujerodnih vrst rastlin na delu Planinskega polja, ki sodi v Občino Postojna. Ugotovili smo, da se na območju pojavlja kar nekaj invazivk.

Po odkritju invazivk je zelo pomembno, da čim prej ukrepamo – jih ustrezno odstranimo. Na Planinskem polju je število invazivk še dovolj nizko, da s hitrim in ustreznim ukrepanjem lahko obvladamo njihove populacije. Izkušnje iz drugih območij kažejo, da se ob neukrepanju te vrste v nekaj letih izjemno namnožijo in ponekod povsem prerasejo naravno vegetacijo. Ob tem gre poudariti, da gre za vrste, ki so iz kmetijskega vidika nezaželene, v nekaterih primerih pa celo zelo škodljive za človeka in živali.

Kmetom, ki obdelujejo zemljišča, na katerih so bile najdene invazivke, smo poslali dopise z navedbo zemljišč z invazivkami, njihovim opisom in ponudbo za predstavitev invazivk na terenu. Vsi prebivalci lahko pripomoremo k ohranjanju zdravega in naravnega okolja tudi sami in sicer tako, da invazivk ne sadimo na vrtove, invazivke odstranjujmo iz površin, ki jih obdelujemo ter da ostanke invazivk ustrezno uničimo. Na vrtovih na primer pogosto najdemo okrasne vrste kot so ameriške zlate rozge, lovorikovec, metuljnik ali davidovo budlejo, peterolistno viniko, kitajsko glicinijo, japonsko kosteničje, japonsko medvejko, pavlovnijo in druge.

V spodaj pripeti datoteki na kratko predstavljamo vrste, ki smo jih našli na Planinskem polju. Podrobnejši opisi in podatki o vrstah s na voljo na spletni strani Tujerodne vrste – Tujerodne vrste v Sloveniji (tujerodne-vrste.info), podrobnejši opisi rastlinskih invazivk so na povezavi Tujerodne rastline – Tujerodne vrste (tujerodne-vrste.info).

Spodaj so naštete vrste, ki so bile na Planinskem polju večkrat opažene, opise vrst pa najdete v datoteki Odstranjevanje-ITV-na-Planinskem-polju1_J.Laganis.pdf:

- Orjaška zlata rozga (Solidago gigantea)
- Črnoplodni mrkač (Bidens frondosa)
- Enoletna suholetnica (Erigeron annuus)
- Belkasta hudoletnica (Conyza sumatrensis)
- Pelinovolistna ambrozija (Ambrosia artemisiifolia)
- Dresnik (Fllopia sp.)
- Topinambur ali laška repa (Helianthus tuberosus)
- Žlezava nedotika (Impatiens glandulifera)
- Peterolistna vinika (Parthenocissus quinquefolia)
- Pavlovnija (Paulownia tomentosa)
- Deljenolistna rudbekija (Rudbeckia laciniata)
- Metuljnik ali Davidova budleja (Buddleja davidii)
- Octovec (Rhus typhina)